Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 11 marca 2018

Nasze nogi nasze zdrowie!

slaviton żel na żylaki


                                         ,,Nasze nogi nasze zdrowie"


Kiedy człowiek stanął w toku ewolucji na dwóch nogach, otrzymał do dyspozycji zdolne posłuszne ręce oraz taki problem jak żylaki. Żylaki są uważane za zapłatę ludzkości za możliwość chodzenia na dwóch nogach. Czteronożne stworzenia nigdy nie cierpią na żylaki! To, co zwierzęta wykonują za pomocą czterech kończyn, my przecież zmuszeni jesteśmy robić tylko za pomocą dwóch. Układ żył człowieka jest bardzo mocno obciążany.

Wbrew działaniu siły przyciągania ziemskiego krew z nóg wraca do serca z dołu do góry! Odpływowi krwi z żył przeszkadza wysokie ciśnienie hydrostatyczne, uwarunkowane przez siłę ciężkości, działającą w kierunku pionowym oraz wysokie ciśnienie w jamie brzusznej. Im większa waga ciała, tym nasze nogi i ich układ krwionośny są bardziej obciążane.

Układ żył w nogach słusznie nazywany jest „sercem obwodowym“: serce w pojedynkę nie jest wstanie przetransportować swojej krwi z nóg - dostaje się ona do niego dzięki skurczom mięśni podudzia, uda i stopy, działających w czasie ruchu jak odkurzacz.

Przepływ krwi w żyłach jest regulowany przez specjalne zastawki, które podczas skurczu przepuszczają ją tylko w jedną stronę - do góry w kierunku serca. Gdy mięśnie są rozluźnione, zastawki szczelnie zamykają się, zapobiegając odpływowi krwi.


W niesprzyjających warunkach system zastawek zostaje zaburzony, utrudniony zostaje odpływ krwi, która tworzy zastoje w żyłach, ścianki naczyń krwionośnych rozszerzają się, stają się cieńsze, w tkankach okalających stopniowo gromadzą się produkty wymiany substancji, zaburzony zostaje proces odżywania tkanek. Innymi słowy, rozwijają się żylaki. Na zewnątrz objawia się to „pajączkami“ naczyniowymi, powstającymi na nogach i nieestetycznym uwypukleniem żył.


Najwcześniejszymi objawami żylaków kończyn dolnych są uczucie ciężkości, zwiększona widoczność podskórnej siatki naczyń krwionośnych, ból mięśnia brzuchatego łydki i opuchlizna pod koniec dnia - obuwie, które było wygodne rano, wieczorem zaczyna uciskać. Czasami pierwszy sygnał o rozwijającej się chorobie żylaków mogą dać paznokcie u stóp - z powodu zaburzenia krążenia stają się one cieńsze, łamliwe lub nawet odwrotnie - stają się grubsze i mocniejsze. Jeżeli znacie te objawy to ziołowy żel Slaviton jest do waszych usług!


Na żylaki kończyn dolnych cierpią nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Przy czym w ostatnich latach choroba ta „młodnieje“. Niżej znajduje się lista okoliczności i czynników, przy których ciężko jest uniknąć żylaków. Wsparciem w takich sytuacjach jest profilaktyka ziołowym żelem Slaviton!

Powszechnie znane czynniki rozwoju choroby żylaków kończyn dolnych to:
·        dziedziczenie - to, niestety, jeden z głównych czynników powstawania żylaków. Jeżeli ktoś z Twoich rodziców, babć cierpiał na żylaki kończyn dolnych, to ryzyko, że ta choroba Cię nie ominie, sięga 70%. W spadku dostaje się nie samą chorobę, a uwarunkowaną genetycznie budowę żył: słabe tkanki łączne ścianek naczyń krwionośnych i zastawki żył.
·         „siedząca“ i „stojąca“ praca, innymi słowy - mało aktyny tryb życia, któremu zawsze towarzyszą zaburzenia krążenia.
·        ciąża: w czasie ciąży objętość krwi w organizmie kobiety zwiększa się do 35%, co odpowiednio zwiększa też obciążenie naczyń krwionośnych. Rosnąca macica uciska żyły miednicy, w wyniku czego zwiększa się ciśnienie w żyłach nóg.
·        wysokie obcasy: im wyższy obcas, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju żylaków! Obcas hamuje skurcze mięśni brzuchatych łydki i uciska żyły, co prowadzi do zastoju krwi w żyłach.

Mało znane czynniki rozwoju choroby żylaków kończyn dolnych to:

·        niektóre rodzaje wysiłku fizycznego: chorobę żylaków kończyn dolnych może wywołać nie tylko brak aktywności ruchowej, ale również niektóre rodzaje wysiłku fizycznego, np. podnoszenie ciężarów, przy którym naprężają się mięśnie brzucha, co zwiększa ciśnienie w naczyniach i rozszerza żyły nóg. W równym stopniu ryzyko choroby dotyczy osób, zajmujących się pracą fizyczną, jak i tych, które nadmiernie ćwiczą na siłowni. 

·        problemy z jelitami również mogą być przyczyną żylaków. Przy zatwardzeniach zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej i wzrasta ciśnienie żył w nogach. Pod pojęciem zatwardzenia rozumiemy częstotliwość oddawania stolca rzadziej niż raz dziennie. Najlepszym sposobem jest profilaktyka. Jeśli nie można wykluczyć...

·        przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych: doustne środki antykoncepcyjne zawierają progesteron, który rozluźnia ścianki naczyń, czyniąc ją mniej elastyczną i rozciągliwą, a tym samym prowadzi do zaburzeń pracy zastawek.

·        pozycja „noga na nogę“: ta maniera jest szkodliwa, gdyż w takiej pozycji żyły nóg są uciskane i odpływ krwi zostaje zaburzony.


Nazwa żylaki (varices extremitatum inferiorum) pochodzi o łac. varix, wzdęcie
Rozszerzona żyła to:
„BAGNO“: przy żylakach krew tworzy zastoje i gęstnieje, wypełniając żyły.
„SITO“: ścianki naczyń krwionośnych rozciągają się i zwiększają swoją przepuszczalność, tworząc obrzęki.
Lekarze o żylakach: uderzają w żyły i strzelają w serce...
Preparaty przeciw żylakom - wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność.
Leki przeciwzakrzepowe - rozrzedzają krew, zapobiegając powstawaniu skrzepów.
Normalna żyła powinna być prosta i gładka. Przy żylakach (lac. varix - węzeł) rozszerzone żyły są podobne pod względem wyglądu do węzłów zawiązanych na naczyniu.  Powstają one w wyniku zaburzenia krążenia i zastojów krwi. Rozszerzona żyła to zawsze „bagno“.
W wyniku przepełnienia krwią ścianki żył rozszerzają się, słabną i stają się podobne do sita. Sprzyja temu też naturalna budowa żył: ich ścianki są bardziej cienkie, mają mniej mięśniowych i elastycznych włókien, niż tętnice. W wyniku rozciągania się ścianek naczyń krwionośnych pojawia się zwiększona przepuszczalność, która skutkuje upływem płynnej części krwi (limfy) do podskórnej siatki. W wyniku tego u człowieka pojawiają się obrzęki. Z tej samej przyczyny w żyłach krew gęstnieje, zwiększa się krzepliwość i w rezultacie powstają skrzepy. Kardiolodzy zaliczają żylaki kończyn dolnych do niebezpiecznych dla życia chorób. „Żylaki na początku biją po nogach, a później strzelają w serce“ - twierdzą lekarze.
Na pomoc żyłom przychodzą preparaty przeciw żylakom oraz leki przeciwzakrzepowe. Pierwsze wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i normalizują przepuszczalność żył, drugie - rozrzedzają krew, poprawiając przepływ krwi i zapobiegając powstawaniu skrzepów.


 Jedną z głównych substancji przeciw żylakom jest wyciąg z kasztanowca końskiego.
Kasztanowiec koński został tak nazwany dlatego, że jego nasiona w dawnych czasach były wykorzystywane do leczenia organów oddychania u koni. Ponadto, szramka na ciernistej łupinie nasiennej, skrywającej twarde nasiono przypomina formą podkowę - można na niej nawet odróżnić „dziureczki dla gwoździ“.
Wyciąg z kasztanowca końskiego to środek 2w1 posiada zarówno właściwości środka przeciw żylakom (czyli wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych), jak i środka przeciwzakrzepowego (rozrzedza krew i hamuje powstawanie skrzepów).
Głównym składnikiem aktywnych kasztanowca końskiego jest ESCYNA. Na bazie escyny produkowane są preparaty lecznicze - tabletki i maści – stosowane w leczeniu żylaków (Escyna, Aescinum, Reparil, Aescusan i in.). Dzięki escynie wyciąg z kasztanowca końskiego jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych  środków profilaktyki i leczenia żylaków kończyn dolnych.
Escyna zmniejsza liczbę porów i ich średnice, obniżając przepuszczalność naczyń krwionośnych. Dzięki temu ustaje obrzęk i uczucie ciężkości w nogach, poprawia się krążenie.
Jeszcze jednym naturalnym środkiem przeciw żylakom jest wyciąg z czerwonych wodorostów Palmaria palmata, rosnących na północnym wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego.
W składzie wyciągu znajdują się polisacharydy (ksylany), które zwiększają elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, zwiększając produkcję kolagenu. Poprawia mikro krążenie i odpływ limfy. Zmniejsza obrzęki.
Właściwości środka przeciw żylakom ma również wyciąg z dziurawca - ulubionego zioła medycyny ludowej. W wyciągu z dziurawca znajduje się witamina P , która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i zastawki, obniżając przepuszczalność naczyń.
Nazwa witaminy P pochodzi od pierwszej litery słowa „permeability“, które w tłumaczeniu z angielskiego oznacza „przepuszczalność“, gdyż właśnie zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych jest główną cechą witaminy P.
Przepuszczalność naczyń krwionośnych zwiększa też wyciąg z oczaru wirginijskiego, gdyż w jego składzie znajdują się taniny - garbniki roślinne, których nazwa pochodzi od łacińsko-celtyckiego słowa tan - dąb. Garbniki roślinne w związku z tym, że zwężają pory i sprawiają, że nie przepuszczają one powietrza, są zdolne do garbowania skór zwierząt (stąd nazwa „kożuszek“). Wcześniej stosowano w tym celu korę dębu.
Oczar to niewielki krzew, obok którego późną jesienią nikt nie może przejść obojętnie, dlatego że na tle „gołych“ gałęzi drzew, które już straciły swoje liście, oczar wyróżnia się jasnożółtymi kwiatkami. Ich płatki posiadają naprawdę unikalne właściwości: kurczą się na mrozie, aby wytrzymać minusową temperaturę. W związku z tym oczar został nazwany „królem zimo kwiatów“.


Wszystkie przeciwzakrzepowe leki zostały stworzone na bazie kwasu acetylosalicylowego, który niezależnie od formy użycia (zewnętrznie, w formie zastrzyku lub doustnie) ma działanie uboczne na błonę śluzową żołądka i może prowadzić do powstawania wrzodów.

Naturalnym środkiem przeciwzakrzepowym, czyli substancją obniżającą nadmierną krzepliwość krwi i zapobiegającą powstawaniu skrzepów jest wyciąg z kasztanowca końskiego.
Badania udowodniły, że efekt zastosowania wyciągu z kasztanowca końskiego w przypadku żylaków jest porównywalny ze stosowaniem rajstop uciskowych!
Drugim środkiem przeciwzakrzepowym jest wyciąg z chmielu. Obniżenie krzepliwości krwi zapewniają zawarte w chmielu fito estrogeny - roślinne odpowiedniki żeńskich hormonów. Aby spełnić swoją funkcję, wszystkie hormony łączą się z odpowiednimi receptorami. Kontury molekuł hormonu w najdrobniejszych szczegółach odpowiadają konturom określonego receptora. Fito estrogeny, będąc zbliżonymi pod względem struktury do prawdziwych hormonów estrogenów, działają na tej samej zasadzie i aktywują odpowiednie receptory estrogenów.

                         Ziołowy żel slaviton 






Brak komentarzy: